S noblesou žít za Prahou

NA KOLE KOLEM BEROUNKY

27. 5. 2017

Při volbě směru jízdy je lepší se vydat po proudu řeky, ku Praze. Cyklostezky jsou zde totiž kvalitnější, navíc je možné jet po obou březích a udělat si tak vlastně okruhovou projížďku. Začít je lepší po pravém břehu. Z náměstí Krále Jiřího z Poděbrad vyrazíte Pražskou ulicí směrem do Tyršové. Tou projedete až na konec Řevnic, kde přejde asfaltka v širokou zpevněnou lesní cestu. Přichází nejnáročnější úsek výletu, krátký, ale poměrně strmý výšlap. Jakmile se přehoupnete přes vrchol, čeká vás příjemný a pozvolný sjezd kolem chatové osady k silničnímu mostu v Dobřichovicích. Odtud musíte kousek po frekventované silnici, hned u nádraží ale najedete na cyklostezky, která ve Všenorech přejde v poklidnou a na kole bezpečně sjízdnou silnici. Po ní se dostanete až do Mokropes, do poloviny výletu. Zde máte ideální příležitost na osvěžení.
Od jara do podzimu má otevřeno buď stánek na pláži pod mokropeským jezem (pláž uvidíte napravo při pohledu z železničního mostu) nebo úžasná hospůdka na začátku trampské osady v Údolí Staré řeky. K ní se dostanete po převedení kola přes železniční most, krátkém vystoupání nahoru do kopce a následném prudkém sjezdu zpět k řece - na levý břeh Berounky. Cesta osadou Staré Řeky a následně po polích kolem řeky je nejkrásnějším úsekem celé trasy. Cyklostezka zde má luxusní nový povrch a je velmi široká. Drobnou komplikací na cestě domů je snad jen průjezd Dobřichovicemi, kde musíte dávat pozor na křížení cyklotrasy se silnicemi. Druhou příležitost k osvěžení na vás čeká v Letech kousek před návratem domů. Na výběr je z několika podniků v bezprostřední blízkosti cyklostezky.
Cesta ve směru na Beroun není, vyjma posledního úseku, zdaleka tak atraktivní. Směrem na Zadní Třebáň můžete jet jen po pravém břehu a to ještě z velké části po silnici. Po levém břehu byste se k cíli také nakonec dostali, ale kolo budete více tlačit, než po něm pojedete. Z Hlásné Třebáně na Karlštejn a Srbsko je možné jet naopak jen po levém břehu a opět po silnici, po pravé straně na Karlštejn vůbec neprojedete. Nejlepší úsek cesty začíná v Srbsku, zhruba pět kilometrů do Berouna vede tou nekrásnější částí celého dolního Poberouní. Řeka se v tomto úseku krásně klikatí, kolem vás defilují vápencové skály, nad hlavou vám poletují dravci, a když budete mít štěstí, dolehne k vašim uším zvuk sirény parního vlaku dopravujícího turisty na nedaleký hrad Křivoklát…

Aktuální akce v regionu

čtěte blog
  video

Aktuální akce v regionu

čtěte blog

Atraktivní místa v okolí

objevujte okolí

Atraktivní místa v okolí

objevujte okolí

Osobnost architektky

Ing. Arch. Šrámková

Osobnost architektky

Ing. Arch. Šrámková