S noblesou žít za Prahou

CO TEĎ LETÍ V BYDLENÍ?

4. 9. 2017

zdroj: pinterest zdroj: pinterest

Chladný a strohý minimalistický design už před pár lety vystřídalo dřevo s dalšími přírodními materiály. Dřevo je moderní ve všech podobách od hrubě opracovaných prken, která mají i uměle vytvořené díry po červotočích, až po hladké plochy s více či méně výraznou kresbou. Povrch se upravuje hlavně olejováním, voskováním a méně již lakováním. Lesklé plochy jednoznačně nahrazují matné. Kvůli odlehčení a zvýraznění se třeba na nábytkových „stěnách“ doplňuje dřevo barevnými plochami v jemných pastelových odstínech. 

Konstrukce nábytku jsou lehké a vzdušné, jsou ze dřeva nebo lakovaného kovu nejčastěji ve tvaru trubek. To vše doplňuje pohodlné čalounění v přírodních pastelových barvách nebo s výraznými retro motivy po vzoru šedesátých let. Trendy je i plast používaný na skořepiny jídelních židlí. 

Modulární nábytek umožňuje poskládání nejrůznějších sestav. Konferenční stolek se proměnil z jednoho velkého na dva či tři menší kusy, které se dají variabilně postavit k sobě nebo samostatně do prostor. Populární jsou i praktické malé odkládací stolky, které se dají přisunout k sedačce či taburetu. Nezapomíná se ani na křeslo, které často plní funkci krásného a pohodlného solitéru. 

Velkým trendem je soustředění úložných prostor do šaten či vestavěných skříní tak, aby prostor působil čistě a nepřekážely tu skříně.  

Výraznou roli hraje v interiéru i osvětlení. Módní jsou designové žárovky zavěšené na kabelu bez stínítka. Stínítka „se nosí“ drátěná nebo s dřevěnými lamelami, které na stěnách po rozsvícení vytvářejí stínové efekty. Na výsluní se hřejí stojací lampy s obřími stínidly, napodobeniny reflektorů a továrních lamp.     

Co se týká celkového pojetí interiéru, je stále populární skandinávský styl, ale v teplejším a hravějším středoevropském pojetí. Bílou výmalbu může tu a tam na jedné zdi zdobit tapeta, přírodní dřevo doplňují barevné textilie a nešetří se na dekoracích. Druhým stále více vyhledávaným směrem je industriální styl, který se hodí především do rekonstruovaných továrních prostor či loftů.  

 

 

 

           

zdroj: pinterest zdroj: pinterest

Aktuální akce v regionu

čtěte blog
  video

Aktuální akce v regionu

čtěte blog

Atraktivní místa v okolí

objevujte okolí

Atraktivní místa v okolí

objevujte okolí

Osobnost architektky

Ing. Arch. Šrámková

Osobnost architektky

Ing. Arch. Šrámková