S noblesou žít za Prahou

ČAS MASOPUSTNÍ

16. 2. 2017

Řevnický masopust už je za námi. V pořadí čtvrtý ročník připadl na neděli 5. února. Jeho pořadatelům z lesní školy a školky ZeMě se podařilo sezvat do průvodu neobyčejně pestrou směsici maškar. Od kašny na náměstí se společně vydali na obchůzku po přihlášených řevnických staveních. Zpěvem a tancem se snažili probudit mocného a moudrého medvěda a přivolat tak do údolí jaro. Slavnost Probouzení Medvěda ve stejnou dobu slavili již naši dávní slovanští předkové.

Na konci měsíce se za jídlem, hudbou, tancem a veselením můžete vydat do Zadní Třebaně. Zdejší masopust patří k těm vyhlášeným. V sobotu 25. února bude na návsi živo již od kuropění, kdy se začnou sjíždět stánkaři s dobrotami a hasiči se zabíjačkou. Program odstartuje známá poberounská skupina Třehulsk s repertoárem svých staropražských kupletů. Těšit se můžete i na vystoupení lidové muziky Notičky, představení dramatického kroužku ZUŠ Řevnice či kejkle žongléra Patre Theimera. Chybět nebude ani tradiční masopustní fraška se symbolickým pochováním Masopusta. 

Průvod v čele s koňským povozem a muzikou se po obědě vydá z návsi na objížďku po všech místních hospodyňkách. Maškary se mohou těšit na spousty napečených i tekutých dobrot. Následující neděle bude tradičně patřit dětem, pro které je ve Společenském domě připraven dětský karneval se soutěžemi.

Ve stejný den jako v Zadní Třebani se dá do pohybu průvod masek i v nedalekých Halounech. Svojí pouť po vsi zahájí ve 14.00 hodin u mostku přes potok. Cílovou stanicí maškarního veselí bude vyhlášená místní hospoda U Zrzavého paviána, kde mimo jiné proběhne volba nejlepší masky. 

Nepsaným králem poberounských fašanků je Mokropeský masopust. Jeho 29. ročník je na Masopustním náměstí v Mokropsech naplánovaný na sobotu 4. března. Historie zdejšího masopustu je shodná s počátky Sboru dobrovolných hasičů Mokropsy, který zajišťuje technickou a „jídelní“ část akce, a sahá až do roku 1902. Za okupace v roce 1940 byl mokropeský masopust zakázán a následná éra budování socialismu mu rovněž nebyla nakloněna. Novodobá epocha se začala psát v únoru roku 1989, kdy byla tradice oprášena hlavně díky místnímu ochotnickému spolku. 

 

Aktuální akce v regionu

čtěte blog
  video

Aktuální akce v regionu

čtěte blog

Atraktivní místa v okolí

objevujte okolí

Atraktivní místa v okolí

objevujte okolí

Osobnost architektky

Ing. Arch. Šrámková

Osobnost architektky

Ing. Arch. Šrámková